top of page
Search
  • Writer's pictureRocking Undies

Mis on varajane puberteet?

Puberteedi algusest annab tütarlastel märku kõigepealt rinnanäärmete areng (nibud tumenevad, võlvuvad esile, hakkab kujunema rind), siis ilmub karvakasv häbemele ja kaenlaalusi, peale seda on oodata menstruatsiooni. Tänapäeva maailmas näeme palju nooremas eas puberteediealisi tüdrukuid kui kunagi varem.Puberteeti esineb juba seitsmeaastastel tüdrukutel. Need vaesed tüdrukud ei suuda siiski täielikult mõista sellega kaasnevaid emotsionaalseid muutusi ega seda, mida see nende jaoks reproduktiivsel tasandil tähendab.


Menstruaaltsükli muutmine


Keskmiselt tüdrukul hakkasid menstruatsioonid tekkima umbes 16–17-aastaselt. Keskmiselt oli üldine üksmeel selles, et tüdrukud alustavad menstruatsiooni umbes 14-aastaselt.

2000. aastate alguseks oli keskmine vanus langenud alla 13. Tänaseks on see langenud, juba 7 aasta peale.


Me unustame selle, et isegi enne tüdruku esimest menstruatsiooni on küpsemise märke, mis annavad märku eelseisvatest muutustest. Need märgid tulevad ka varem. Nii et tõesti, mõned tüdrukud alustavad puberteedi faasi 5–6-aastaselt.


Põlvkond tagasi nägi vähem kui 5 protsenti selles vanuses tüdrukutest puberteediga kaasnevaid muutusi oma kehas - selliseid muutusi nagu rindade kasv, ihukarvad, akne, kubemekarvad ja nii edasi.


Paljudel tüdrukutel algavad juba need muutused 7-aastaselt, keskmine vanus on 8 aastat. See muutub üha enam normiks ja mõned eksperdid arvavad, et see vanus ikka langeb. Mõned arstid peavad vajalikuks alustada tüdrukute hindamist puberteediga seotud muutuste suhtes 6-aastaselt.


Klassikaliselt on enneaegne puberteet puberteeti defineeriv mõiste, mis algab tüdrukutel enne 8-aastast ja poistel 9-aastast, kuid see pole enam üldtunnustatud. Üldiselt ütlevad eksperdid nüüd, et 7 on tõenäoliselt normaalne vanus, kus lapsed võivad puberteedi märke näidata. Kuigi sa ei pruugi sellega nõustuda siis siiski peaks mõtlema miks see nii on ja kas seda saab ennetada/edasi lükata?Kas varase puberteediga on riske?


Siiani pole teadlased tõestanud, et varaküpsusega kaasnevad füüsilised riskid. See võib siiski kujutada endast märkimisväärset ohtu naiste pidevale viljakusele ja luude tervisele. See võib tähendada ka varasemat menopausi.


Paljud teadlased on väitnud, et enneaegse puberteediga seotud peamised riskid ei ole bioloogilised. Hiljutised uuringud on näidanud, et tüdrukutel, kes alustasid protsessi varakult, oli noorukieas suurem depressioonirisk. Samuti on sotsiaalseid riske, mis võivad tüdruku tervislikku arengut häirida. Puberteet võib tüdrukute jaoks olla väga segane ja emotsionaalselt kahjustav. Teadlaste ja ekspertide sõnul võivad nad silmitsi seista seksuaalsete märkuste või narrimisega juba ammu enne, kui nad selleks valmis on. Varajane puberteet võib muuta tüdruku käitumist ja teiste käitumist tema suhtes. See võib tekitada muid olulisi riskitegureid, nagu varajane rasedus või kokkupuude suguhaigustega, ja palju muud, mida noored tüdrukud on liiga noored ja naiivsed, et neist teada saada. See võib viia ka alkoholi ja narkootikumide varasema tarbimiseni.


Piltidel kannavad tiinekad teens boxerei ja teens bikini mudelit

90 views0 comments

Comments


bottom of page