top of page
Search
  • Writer's pictureRocking Undies

Miks rinnaga toita?

Updated: Sep 16, 2022

Rinnapiim on parim imikutoit, mis on ka väga tervislik. Paljud vaatavad ka halvustava pilguga kui toidad beebit avalikus kohas kuid see ei peaks olema takistus. Ja seda nii mitmel põhjusel. Ühest küljest muudab see naise elu palju lihtsamaks, teiseks on see tervislik nii emale kui lapsele.


Lapsed tervemad


Samal ajal, hoolimata hästi teadaolevast faktist, et emapiimas esineb kõrges kontsentratsioonis bifidobaktereid, on rinnaga toidetud lapsed tervemad ja nakkustele vähem vastuvõtlikud. Bifidobakterite olemasolu emapiimas avastati alles viimastel aastakümnetel.


Vähendad oma vähi riski


Rinnaga toitmine vähendab ema vähiriski. Võimalusel toida oma last rinnaga. Soovitatav on imetada imikut mingeid teisi toite või jooke lisaks andmata kuni kuuenda elukuuni; pärast seda on imetamist soovitatav jätkata, andes lisaks ka teisi eakohaseid toite sobivas koguses.

Naistel, kes oma lapsi pikemaajaliselt imetavad, on hilisemas elus rinnavähi tekke risk väiksem kui naistel, kes ei imeta.

Mida kauem naine imetab, seda enam on ta kaitstud rinnavähi eest. Imetamise iga 12 koondkuu kohta (st iga lapse imetamise perioodid kokku liidetuna) väheneb risk umbes 4%, mis lisandub lapsesaamisega seotud rinnavähiriski vähenemisele.

Kuid imetamine vähendab ka oluliselt munasarjavähi ja II tüüpi diabeedi riski, lisaks parandab ema psühhoemotsionaalset seisundit, vähendades sünnitusjärgset stressi ja depressiooni.Väheneb allergiate, nakkuste ning rasvumise oht


Uuringud näitavad, et rinnaga toidetud laste hulgas väheneb allergiate ja nakkuste oht ning neil on väiksem tõenäosus haigestuda diabeeti või muutuda ülekaaluliseks. Mida kauem last imetatakse, seda väiksem on tulevikus rasvumisoht. „Rasvarakkude arv meie kehas püsib konstantsena ning küsimus, kui lihtsaks või raskeks osutub täiskasvanul kehakaalu langetamine, sõltub suuresti sama isiku toitumisest elu esimestel aastatel,“ selgitab Stahl.

Rinnaga toitvate emade üks kõige paremini tuntud eeliseid on võime pärast sünnitamist kiiremini tavakaal tagasi saada.


Parandab toitainete kättesaadavust


Rinnaga toitmine esimesel kuuel elukuul ja selle jätkamine kuni lapse kaheaastaseks saamiseni tagab lapsele kõik vajalikud toitained ja piisavalt energiat ning aitab ennetada nii ala- kui ka ületoitmist.


Tugevdab õppimisvõimet


Rinnaga toimine ja vanusele vastav kvaliteetne lisatoit panustavad oluliselt lapse vaimsesse ja kognitiivsesse arengusse ning seega ka õppimisvõimesse.


Tagab jätkusuutliku tarbimise


Rinnaga toitmine on tervislikum, mittesaastavam, vähemkulutav ja loomulikum valik.


Võitleb kliimamuutuste vastu


Rinnaga toitmine tekitab vähem prügi kui rinnapiimaasendaja tarbimine. Tööstuslik rinnapiimaasendaja tootmine ja transport tehasest lõpptarbijateni võib olla pikk ning tekitada jäätmeid meredes ja mõjutada elu veekogudes. Rinnapiimaasendaja tooraine tuleb piimatööstusest, mis tarbib loodusressursse ja tekitab süsinikuheidet.


Kõige keerukam vedelik maailmas


Piima uurivad teadlased tunnistavad, et keeruka keemilise koostise tõttu on emapiim kõige müstilisem vedelik maailmas. Kuigi uurimiskeskus Nutricia Research on uurinud emapiima rohkem kui 40 aastat, paljastavad nad pidevalt uusi jooni – näiteks avastati üksnes eelmise aasta jooksul 600 uut proteiini.
Kuid kuidas seda siis edukalt ja mugavalt teha? Jah, me ei saa alati kõike ennetada kuid olles teadlikum on see kindlasti lihtsam. Kuidas edukamalt ja muagavamlt hakkama saada imetamisega?


- Vali õiged riided, et vajadusel oleks lihtne ja mugav toita ka kodust eemal olles

- Kasuta imetmaisrinnahoidjat

- Kindlasti mõõda ennem oma ümbermõõt või võimalusel proovi selga, sinu mõõdud võivad erineda

- Kui soovid varjata võõraste pilkude eest imetamist siis vali sobiv riietus või kasuta õhukest salli või kangast varjamiseks.


Mida jälgida rinnahoidja valikul?


- Eelista looduslike, pehmeid kangaid sünteetika asemel

- Antibakteriaalseid materjale

- Hästi hingav

- Temperatuuri hoidev

- Niiskust imav samas jättes nahale kuiva tunde

- Kui rinnad lekkivad siis vali lekkekindel rinnahoidja või kasuta naturaalsetest materjalidest rinnapatjasid.


Soe ja niiske keskkond on soodne keskkond bakterite tekkimiseks mis omakorda võib tekitada rindade hellust, lõhenemist ja infektsiooni. Hingav ja temperatuuri hoidev antibakteriaalne rinnahoidja soodustab rindade paranemist ning võib aidata ennetada suuremaid probleeme.

7 views0 comments

Yorumlar


bottom of page