top of page
Search
  • Writer's pictureRocking Undies

Miks muutub varajane puberteet tavalisemaks? Kas seda saab ennetada?

Teadlased panevad varajase puberteedi peamiselt laste rasvumise ja endokriinsüsteemi häirete arvele. Mida saame meie teha, et tütarlapse puberteeti edasi lükata?Dieet ja varajane puberteet


Noorte tüdrukute ja üldse naiste jaoks on üks suurimaid probleeme toitumises - eriti kõrgelt töödeldud toiduainete suurenenud tarbimine ja suurem teravilja tarbimine.


See tähendab suuremat insuliini taset kehas, mille tulemuseks on keha suurem rasvade varumie. Samuti peatab see keha rasvade põletamise, mis seejärel tekitab põletikulisi haigusi.


Kõrge insuliinitase viib ka östrogeeni kõrgema tasemeni organismis. Seetõttu muutub rohkem lapsi ülekaaluliseks. Tüdrukutel on probleeme ka hormoonide, menstruaaltsükli ja günekoloogiliste seisundite muutustega.


Laste rasvumise määr on viimase 30 aasta jooksul hüppeliselt kasvanud. Enam kui kolmandik lastest ja noorukitest kaaluvad nüüd rohkem kui tervislik on. Inimesed ei suuda aru saada, et need rasvarakud toodavad östrogeene, millel on keskne roll tüdrukute kehas. Need stimuleerivad rindade kasvu, põhjustavad probleeme hormoonidega ja on peamine tegur tüdrukutel palju varasemaks menstruatsiooniks.


Ülekaalulisus ja varaja puberteet


Teadlaste ja ekspertide sõnul põhjustab rasvumine varasemat puberteeti. Seda teooriat toetab hästi asjaolu, et tüdrukute rinnad arenevad palju nooremas eas ja menstruatsiooni alustamise vanus on vähenenud. Munasarjad kontrollivad menstruatsiooni, andes märku, et erinevate muutujate, näiteks toitumise ja keskkonnategurite tõttu võib rinnanäärmete areng tekkida varem.


Endokriinsed häired ja varajane puberteet


Lisaks dieedile, eluviisile ja rasvumisele on ka muid tegureid. Normaalse kehakaaluga tüdrukutel algab puberteet ka varem.


Endokriinsüsteemi kahjustajatena tuntud kemikaalid - näiteks plastide tootmisel kasutatavad ftalaadid - on samuti varajases puberteedis potentsiaalsed soodustajad ja neid on nimetatud kõige tõenäolisemaks põhjuseks. Endokriinsüsteemi kahjustajad jäljendavad östrogeeni ja põhjustavad ka reproduktiivse funktsiooni häireid. Seetõttu võivad need põhjustada enneaegset rindade kasvu ja menstruaaltsükliga seotud probleeme.


Me teame, et plastides ja säilitusainetes, toidus ja isegi vees leidub üle 87 000 kemikaali. Pesemisvahendid ja isegi rasestumisvastaste tablettide jäägid jõuavad meie joogivette.Stress ja varajane puberteet


Mõned eksperdid on väitnud, et lapsepõlves tekkiv stress võib mängida rolli puberteedi tekitamisel. Lapsed seisavad praegu silmitsi palju suurema stressiga kui möödunud põlvkondade lapsed. Paljud lapsed kasvavad peredes, kus esineb perevägivalda, kodus tülitsemist või ümbruskonna vägivalda. Tüdrukutel, kes puutuvad kokku sellise keskkonnaga, algab puberteet varem.


On tehtud uuringuid, mis viitavad sellele, et tüdrukutel, kes kasvasid üles ilma oma bioloogilise isata, oli kaks korda suurem tõenäosus, et nende menstruatsioon hakkas enne 12ndat eluaastat.


Vanemate tervis ja varajane puberteet


Teadlased on uurinud ka vanemaid. Geenide kaudu anname me edasi oma lastele tervise, toitumise ja elustiil.


Ühes uuringus leiti ülekaalulisi emasid, kellel raseduse ajal tekkis rasedusdiabeet, sünnitasid tütred, kellel algas puberteediiga varem, hoolimata sellest, kui palju tüdrukud ise kaalusid.

‘Isade patud’ võivad mängida oma osa lapse arengus rolli. Kui isa pole tervislik või tal on geneetilisi kõrvalekaldeid või geneetilisi probleeme, võib need edasi anda sperma kaudu lapsele. Last mõjutavad probleemid, mis väljenduvad hiljem ehk siis lapsel varajases elus.

Sõltumata sellest, kas põhjus on keskkondlik, geneetiline, bioloogiline või tegurite kombinatsioon, võib enneaegne puberteet olla jõudmas bioloogilise murdepunktini.


Ennetamine ja abi saamine


Kõik ülaltoodud on põhjused, miks peame oma laste tervise suhtes kohe algusest peale valvsamad olema. Saame oma geneetilise käitumise edasi anda oma lastele. Sel põhjusel peame enne rasestumist olema teadlikud ka omaenda tervisest. Ja mitte ainult naised vaid ka mehed.


Selliste probleemide lahendamisel on parim varajane sekkumine ja ennetamine. Me peame õpetama oma lapsi juba noorest peast heade toitumisharjumuste kujundamiseks, tervisliku ja aktiivse keha loomiseks ning samuti olema noores eas kontaktis oma keha funktsioonide ja emotsioonidega.


Valu päevade ajal ja premenstruaalse sündroomi sümptomid EI OLE normaalsed


Valu ja menstruaaltsükli häired (näiteks hüübimine, krambid ja meeleolu kõikumine) ei ole normaalsed ja me peame seda noortele tüdrukutele õpetama. Noortel neiul võib kindlasti olla günekoloogilisi probleeme nagu endometrioos ja polütsüstiliste munasarjade sündroom. Mida varem tegeleda menstruaal- ja günekoloogiliste probleemidega, seda parem on tütarde tervise ja tulevase viljakuse pikemas perspektiivis.


Kõik naiste tervisespetsialistid pole ühesugused ja paljude esimene soovitus on tüdrukud ja naised pille kasutama suunata, et menstruatsiooniprobleeme „lahendada“. See on sageli lihtne lahendus kuid see võib lihtsalt varjata tegelike probleeme mis jäävad märkamata ning lahenduseta.


Mida varem harime noori naisi normaalse ja tervisliku osas seda parem on nende hilisem elu, tervis ja viljakus.


46 views0 comments

Commentaires


bottom of page