top of page
Search
  • Writer's pictureRocking Undies

Talveperiood: kuidas külm võib menstruatsiooni tsüklit mõjutada


Kas teadsid, et aastaaegade vaheldumine võib mõjutada ka sinu menstruaaltsüklit?

Külmemate kuude kiire lähenemisega on tõenäoline, et see mõjutab menstruaaltsüklit. Mentsruatsioon talvel kestab kauem kui suvel. 2011. aastal avaldatud artiklis leiti, et talvel on tsüklid 0,9 päeva võrra pikemad mis hõlmab suurenenud hormoonide sekretsioon, ovulatsiooni sagedus ja pikemat tsüklit üldiselt. 0,9 päeva ei tundu just väga palju kuid kui pead seda veetma valudes ja ebamugavuses siis võib aeg eriti pikk tunduda.


menstruatsioon talvel, päevad, tsükli muutused aastaegade vaheldumine

Kka meie immuunsüsteem tavapärasest nõrgem, jättes meie keha avatuks külmetushaiguste jms rünnakutele. Emakalimaskest on osa teie immuunsüsteemist siis kuidas külmetus tegelikult menstruatsiooni mõjutab ja mida saab lihtsa vaevaga teha nende mõjude leevendamiseks.

Kuidas külm menstruatsiooni mõjutab?


Hetk, mil temperatuur hakkab langema, kipub kõigi tuju samal ajal muutuma ning tsükli muutumine on viimane asi, mida sooviks või tahaks. Talvekuud võivad menstruatsiooni mõjutada neljal peamisel viisil.


1. Hormonaalne tasakaalutus:


Päikesepaiste puudumisel võivad endokriinsüsteemi ja kilpnäärme talitlus aeglustuda. Kui kilpnääre aeglustub, põhjustab see aeglasemat ainevahetust. See põhjustab pikemaid menstruatsiooni tsükleid, kuni keha kohaneb drastiliste temperatuurimuutustega.


2. Menstruatsioonieelsed sümptomid:


Talvel kipume oma uksed lukustama ja veedame suurema osa ajast siseruumides, kus on soe ja hubane. Siiski võib see panna meid tundma end üksikuna ja eraldatuna, kui väljaspool kodu on piiratud. Päikesevalguse puudumine võib samuti tekitada kurbust. Piiratud päikesepaiste ja D-vitamiin põhjustavad kaltsiumi puudust, mis võib olla PMS-i vallandaja. Talv tähendab, et me liigume vähem ja sööme rohkem. Sellel on kalduvus premenstruaalsetele sümptomitele halvasti mõjuda, kuna see muudab tsüklid ebaregulaarsemaks ja vähem kontrollitavaks võrreldes suvega, kus veedame tunde väljas ja oleme aktiivsemad.


3. Menstruatsioonivalu:


Kui ilm muutub külmemaks, tõmbuvad keha veresooned kokku, jättes verevoolule kitsama tee. See tähendab, et verevool menstruatsiooni ajal võib katkeda, mis põhjustab talvel menstruatsioonivalu suurenemist.


4. Menstruatsioonitsükkel:


Menstruatsioonitsükli muutused on seotud atmosfäärirõhu, õhutemperatuuri ja päikesevalgusega.Talvekuudel on folliikuleid stimuleeriva hormooni sekretsioon väiksem võrreldes suvega ja menstruatsioonitsüklid kipuvad olema pikemad. Ovulatsiooni sagedus langeb samuti järsult 97%-lt 71%-le. Pikem menstruatsoon/tsükkel ja vähenenud ovulatsiooni segu võib just olla see mis sinu kehaga toimub.Kuidas võidelda sümptomitega


Kui sul on enamasti valusad ja vererohked päevad ja sa oled võib-olla õppinud kuidas neid leevendada kuid kui need võivad olla ettearvamatud ja valusamad, võib see olla õudusunenägu, eriti päiksevasel talveperioodil.


Talvisel ajal menstruatsiooni sümptomite leevendamiseks on mitu võimalust:


– Kuuma veepudeli või soojenduspadja kasutamine võib aidata veresooni lõdvestada ja seega vähendada krampide põhjustatud valu.

– Sooja vanni või dušši võtmine võib aidata leevendada valu ja aidata lõõgastuda.

– Abiks võib olla ka alakõhu, külje ja selja massaaž umbes 20 minutit. 2018. aasta uuringu kohaselt võib sellel eeterlike õlide lisamisel olla täiendavaid eeliseid.

- Joogaga tegelemine aitab lõõgastuda ja valust eemale juhtida.

– Treening – vaatamata sellele, et mõte menstruatsiooni ajal trenni tegemine ei tundu eriti äge idee võimaldab see väljas käia ning päikesevalgust ja värsket õhku nautida. Aktiivne olemine aitab vähendada ka menstruatsioonivalu.

– Arvatakse, et orgasmi ajal vabanevad endorfiinid võivad aidata leevendada menstruaalvalu.

– Menstruatsiooni ajal on hea mõte vältida toite, mis võivad põhjustada puhitust ja veepeetust, kuna see võib aidata leevendada krampe ja vähendada pingeid.

– B6 ja magneesium on väga head ka menstruatsioonivalu vastu.


Kindlasti on mõnus ka üks hea soe kakao endale teha ning mõni hea raamat või film ette võtta.46 views0 comments

Commentaires


bottom of page