top of page
Search
  • Rocking Undies

Uriinipidamatus - piinlik mure, mis võib tabada meist igaüht

Updated: Jan 4, 2021

Uriinipidamatuse ehk uriini-inkontinentsi all mõistetakse tahtmatut uriinileket, mis põhjustab nii hügieenilisi kui ka sotsiaalseid probleeme ning mille eest me keegi tegelikult otseselt kaitstud pole.Mis on uriinipidamatus ning mis seda põhjustab? Uriinipidamatuse näol on tegemist laialt levinud probleemiga nii meeste kui ka naiste seas. WHO uuringute kohaselt kannatab uriinipidamatuse all 8-10% elanikkonnast ning mille esinemissagedus kasvab vanusega. Uriinipidamatust esineb naistel kaks korda enam kui meestel, kuigi ka mehed pole sellest murest priid. Naiste puhul on uriinipidamatuse teke seotud suuresti sünnituste arvuga. Kuni 3 last sünnitanud naistest 10%-l esineb uriinipidamatus. Raseduse ajal esineb uriinipidamatust 30-60%, sünnitusjärgselt 9-35%. Üle 65 aastastest naistest kannatab iga viies uriinipidamatuse all, mille esinemisel on oma roll ka geneetilisel faktoril. Vaatamata sellele, et tegemist on küllaltki sagedase murega, on uriinipidamatus valdavalt siiski tabuteema, mida naljalt ei tõstata ning millest rääkimine ebamugavust põhjustab.Uriinipidamatust klassifitseeritakse mitmeti. Tavaliselt jaotatakse see ägedaks, pöörduvaks ehk mööduvaks ja krooniliseks püsivaks vormiks. Püsiv vorm jaguneb aga omakorda alavormideks:

1) stress- ehk pingutusinkontinents - ilmneb kõhusisese rõhu järsul suurenemisel (aevastamisel, köhides, naerdes, raskuste tõstmisel), millega kaasneb põiesisese rõhu tõus ning tekib äkiline tahtmatu uriinileke.

2) tung- ehk pakitsusinkontinents - tahtmatule urineerimisele eelneb tugev urineerimisvajadus, mis on tingitud kusepõielihase üleärritusest.

3) ülevooluinkontinents - tahtele allumatu uriinieritus ületäitunud põie tõttu, kus põielihas on välja veninud ja ei saa kokku tõmbuda.

4) totaalne ehk täielik inkontinents - tahtele allumatu pidev uriinieritus, mille sagedasemad põhjused on põie-tupe fistulid (uurised) ja kusepõie sulgurlihaste kahjustus / vigastus kas sünnitusel või operatsioonil.

Uriinipidamatuse raviga tegelevad nii perearstid, günekoloogid, uroloogid, kirurgid kui ka neuroloogid.


Uriinipidamatus pole pelgalt naiste tervisemure

Kas sina teadsid, et iga neljas üle 40-aastane mees kogeb mingit tüüpi pidamatust? Uriinipidamatus pole kindlasti teema, mida mehed sõprade ja tuttavatega meeleldi jagaks, mistõttu võib justkui tunduda, et see mure vaevab vaid üksikuid, kuigi tegelikult ei ole see kaugeltki nii. Tegelikult on kontrolli nõrgenemine põie üle küllalt levinud ning seda üldse mitte vaid naiste seas. Meeste seas, kel on suurenenud eesnääre või kes on läbinud eesnäärme operatsiooni, on uriinipidamatus küllaltki sagedane probleem. Lisaks eelmainitule soodustavad uriinipidamatuse teket ka mõned ravimid, kuseteede põletikud, ülekaal ning mitmed haigused.

Lekkekindlad aluspüksid kui toetav abiline uriinipidamatuse korral

Uriinipidamatuse korral võivad erinevad sportlikud tegevused olla oluliselt raskendatud, süvendades probleemi või tekitades lihtsalt ebamugavust või lausa piinlikkust. Kuigi uriinipidamatuse puhul on abi saamiseks kindlasti vajalik arsti poole pöörduda, on lekkekindel pesu ebamugavuste vältimiseks hindamatu abiline. Pesu on diskreetne ja mugav, aidates vältida lekkeid ning nendest tingituna ka piinlikke olukordi, võimaldades elada ka uriinipidamatuse korral täisväärtuslikku elu.

Uudisena leiab meie veebipoest nüüd ka lekkekindlad aluspüksid meestele, millega saad lähemalt tutvuda SIIN. Niisamuti nagu naistele suunatud pesu, on ka meestele mõeldud bokserid väga hea imavusega (imades kuni 30 ml), diskreetsed ning mugavad just nagu harjumuspärane aluspesu.

Kogu meie valiku lekkekindlat uriinipidamatuse aluspesu leiad SIIT. Tutvu lähemalt ning unusta piinlikkustunne!

Kasutatud allikad:

77 views0 comments

Comments


bottom of page