top of page
Search
 • Rocking Undies

Sügeleb? Kipitab? Tupest eritub kohupiimataolist valgevoolust?


Suure tõenäosusega on tegemist tupeseenega, kui tupest eritub kohupiimataolist valgevoolust, millega kaasneb tugev sügelus, kipitus, limaskestade turse, lõhed või isegi haavandid. Kui see juhtub esimest korda siis tasuks günekoloogi vastuvõtule minna, et saada kinnitust, kas tegemist on tupeseene või mõne muu terviseprobleemiga. Sa ei ole üksi - seda probleemi esineb elu jooksul koguni 3el naisel 4st ning on üks enim levinud põhjuseid naistearsti külastamiseks. Tupeseen on väga levinud probleem, kuid naised ei räägi sellest omavahel eriti tihti.


Tupeseen reeglina ise ära ei lähe ning vajab ravi. Seepärast ei tasu vaevuste ilmnemisel oodata ning pidevat ebamugavustunnet taluda. Otsi aegsasti abi arsti või apteekri käest. Apteegis on erinevaid käsimüügi ravimeid saada.


Kuid miks see tekib?

Tupeseene tekkimist võivad soodustada antibiootikumid, hormonaalsed rasestumisvastased vahendid, sugulisel teel levivad haigused ning immuunsuse langus mõne viirushaiguse või kroonilise haiguse, näiteks diabeedi, tõttu.

Vaginaalset pärmseene infektsiooni ei peeta sugulisel teel levivaks infektsiooniks. Kuid esimese regulaarse seksuaalse tegevuse ajal on suurenenud risk vaginaalse pärmseene infektsiooni tekkeks. Samuti on tõendeid selle kohta, et infektsioonid võivad olla seotud suu ja suguelundite kokkupuutega.


Riskifaktorid

Antibiootikumide kasutamine. Antibiootikume võtvatel naistel esineb sageli pärmseente infektsioone. Laia toimespektriga antibiootikumid, mis tapavad mitmesuguseid baktereid, tapavad ka terveid baktereid teie tupes, mis põhjustab pärmseene liigset kasvu.

Suurenenud östrogeeni tase. Pärmseente infektsioonid on sagedasemad naistel, kellel on kõrgem östrogeenitase – näiteks rasedatel või naistel, kes võtavad suurtes annustes östrogeeni sisaldavaid rasestumisvastaseid tablette või östrogeenhormoonravi.

Kontrollimatu diabeet. Halvasti kontrollitud veresuhkruga naistel on suurem risk pärmseente infektsioonide tekkeks kui naistel, kellel on hästi kontrollitud veresuhkur.

Kahjustatud immuunsüsteem. Naised, kellel on vähenenud immuunsus – näiteks kortikosteroidravi või HIV-nakkuse tõttu – saavad tõenäolisemalt pärmseente infektsiooni.Kas ma saan seda enneteada?

Toitumine on kõige alustala. Tupeseene ennetamiseks soovitatakse tarbida elusaid piimhappebaktereid sisaldavaid toite nagu hapupiim, maitsestamata jogurt ja keefir.

Soovitatakse vältida pärmitoodete, valge jahu ja maiustuste liigne tarvitamine, stress ja ülekaal. Samuti hea oleks vältida või piirata alkoholi ja kohvi tarbimist. Ka soodustab vohamist niiskus ja umbne keskkond. Kindlasti aitab kaasa ka hügieeni hoidmine ning aluspesu vahetamine.

Saad kaasa aidata ka vältides:

 • liibuvaid sukkpükse

 • lõhnavaid naiselike tooteid, sealhulgas mullivann, sidemed ja tampoonid

 • mullivannid ja väga kuumad vannid

 • antibiootikumide tarbetu kasutamine, näiteks külmetushaiguste või muude viirusnakkuste korral

 • pikka aega märgades riietes (nt ujumistrikoo ja treeningriietus)viibimine

 • vahetage tampoone ja pesukaitsmeid sageli pühkige end tualetis alati suunaga eest taha, et vältida bakterite levimist pärakust tuppe

 • ära kasuta intiimpiirkonnas või selle ümbruses deodorante ega loputage tuppe seestpoolt

Aluspesu

Aluspesu peaks olema mugav ja õhku läbilaskev, eelistada tuleks stringide asemel tavalise lõikega aluspükse. Oluline on panna iga päev puhas aluspesu. Kui voolus kipub olema suurem siis suurepärane on selleks näiteks õhuke hipster või c. Bambuskangas imab kiiresti kuid jätab kuiva tune ning reguleerib temperatuuri. Umbne ja soe keskkond tekitab soodsad tingimused bakterite vohamiseks.


Hügieen

Väliseid suguelundeid tuleks pesta 1-2 korda päevas puhta voolava veega. Kindlasti ei tohiks teha tupe loputusi. Kui eelistad kasutada intiimpesu geele siis vali võimalikult vähe lõhnav ja keha- ning loodussõbralik toode. Seebid, intiimdeodorandid, vannivahud ja pesukaitsmed (eriti lõhnastatud) loovad seene hoogsaks paljunemiseks sobiliku keskkonna. Soodustavalt võib mõjuda ka enese liiga tihe pesemine.


Mitte ainult naiste probleem

Meestel mõjutab seeninfektsioon tavaliselt peenisepead – sellist põletikku nimetatakse balaniidiks. Varased seeninfektsiooni sümptomid meestel on peenisepea sügelus, valulikkus ja punetus, eesnaha paistetus ning urineerimise või vahekorra ajal tekkiv sügelus- või põletustunne.

Meestel võib tekkida seeninfektsioon siis, kui neil esineb eesnaha kitsenemine või kui nende immuunsüsteem on mingil põhjusel nõrgenenud. Sul oli oli kokkupuude tupe kandidoosiga? Liigseks muretsemiseks pole siiski põhjust – kuigi seenpõletik võib sugulisel teel ülekanduda, on see enamasti siiski ebatõenäoline.

Tõenäolisemad põhjused on:

 • eesnaha kitsenemine

 • immuunsüsteem on nõrgenenud

 • võtate antibiootikume

 • diabeet

Kuidas ennetada ja ravida seeninfektsiooni meestel?

Ravi on küll lihtne kuid alati on selle tekkimist parem pigem ennetada. Kõige tõhusamateks ettevaatusabinõudeks on korralik intiimhügieen ning avarate ja õhku läbilaskvast materjalist rõivaste kandmine on meestel seeninfektsiooni ennetamiseks.


Mõned soovitused seeninfektsiooni ennetamiseks:

 • kandke avaraid rõivaid ja õhku läbilaskvast puuvillasest materjalist aluspesu. Aluspesu ei tohi olla liiga kitsas;

 • vältige tugevalt lõhnastatud seepide ja dušigeelide kasutamist suguelundite pesemisel;

 • puhastage peenist regulaarselt ja kuivatage pärast pesemist korralikult;

 • eelistage dušši all käimist vannis käimisele.

210 views0 comments

Comments


bottom of page