top of page
Search
  • Writer's pictureRocking Undies

Päevad läbi aegade

Updated: Apr 25, 2023

Ilmselt oled sinagi vaadanud ajaloolisi filme ja mõelnud, mida naised kandsid kõigi nende kihtide all, et oma menstruatsiooni kontrolli all hoida? Tänapäeval on meil palju valikuvõimalusi, kuid läbi ajaloo pole asjad naiste jaoks alati nii lihtsad olnud.


Kas meditsiinialaste teadmiste puudumise või soovimatuse tõttu mainida "mainitamatuid", ilmnes naiste menstruaaltsüklite osas aastate jooksul kahtlemata uuenduste puudumine. Kuid mõningast infot siiski on ning jagame seda siin teiega.


Tõde on see, et iidsetest aegadest pole palju teada. Oleks põnev avastada, kuidas meie muistsed õed toona oma asju ajasid, kuid info puudumise tõttu ei pruugi me seda kunagi teada saada. Enamus muistsetel aegadel elupäevikut pidanud inimestest olid mehed ja nagu te ilmselt võite ette kujutada, ei pidanud nad vajalikuks seda kirja panna või ei raatsinud niisuguseid intiimseid asju daamidega arutada. Või äkki naised ei tahtnud. Mõlemal juhul oleks Bridget Jonesi päevik tol ajal päris kasulik olnud.


Tampoonide ja padjandite kasutamine pärineb iidsetest aegadest, alates egiptlastest. Muistsed egiptlased kasutasid tampoonide valmistamiseks selliseid materjale nagu papüüruse kiud, samas kui iidsed kreeklased ja roomlased mässisid tampoonide loomiseks kiudu ümber puidust naelte. Vana-Jaapanis kasutasid naised vere imamiseks paberit, samas kui põlisameeriklased tegid sambla ja pühvlinahast padjakesi. Lisaks kasutasid vanad roomlased villa ning imavat sammalt kasutasid ka iidsed aafriklased ja asiaadid.


Aastate jooksul on aga teaduslikest avastustest välja kujunenud mõned teooriad. Mõned arvavad, et naised lõid ise oma "menstruaalkaltsud" ja neid võib olenevalt päritoluriigist leida erineval kujul.


Möödunud aastatel – ja kogu maailma kultuurides – mainiti päevi harva, mistõttu on raske jälgida, kuidas naised ja ühiskond üldiselt neisse suhtusid. Aastal 1671 kirjutas ämmaemand nimega Jane Sharp menstruatsiooni kohta järgmise märkuse: "Mõnikord voolavad liiga vara, mõnikord liiga hilja, neid on liiga palju või liiga vähe või on need üsna seiskunud, et ei voola üldse. Mõnikord voolavad nad tilkade kaupa ja jälle mõnikord üle; vahel tekitavad valu, vahel on kurja värvi ja mitte olemuselt; mõnikord tühjendatakse need mitte emakas, vaid mõnel muul viisil; mõnikord saadetakse üsast välja imelikke asju."


Kuna päevaest oli saanud tabu ning kõik sellega kaasnev ei olnud märkimisväärne jututeema siis ei toiminud ka toodete arnegu osas erilist arengut.Meditsiinis kasutati terminit mesntrautsiooni kohta alles 1822. aastal ja varsti pärast seda hakkas ühiskond mõistma, et menstruatsiooni kontrolli all hoidmiseks on vaja alternatiivseid meetodeid peale riietesse veritsemise, eriti kui nad kavatsevad ka edaspidi varjata seda.

Suurema osa sellest sajandist oli omatehtud parim vist? Kasutati kootud kangast või flanellist omatehtud riidelappe. Peagi hakkasid inimesed muretsema nende omatehtud lappide võimaliku bakterite kasvu pärast, kuna neid kasutati iga tsükli jooksul korduvalt ja puhastamine ei pruukinud olla piisav. See oli naiste hügieenitoodete turu algus. Aastatel 1854–1915 esitati menstruaalhügieenitoodetele kakskümmend patenti. Mõned neist patentidest hõlmasid esimest menstruatsioonitopsi, kummist aluspesu ja Listeri rätikuid. Esimesed menstruatsioonicupid valmistati sageli alumiiniumist või kõvakummist.Seda tüüpi tooted tehti esmakordselt avalikkusele kättesaadavaks 1890. aastatel kataloogide kaudu. Mõned teised menstruatsioonitooted sisaldasid elastset vööd, mille kinnitati padja külge, ja antiseptilist padjakest. Kuigi turule ilmus lõpuks menstruaalhügieenitoodete sissevool, oli menstruatsiooni ümbritsev tabu endiselt valdav, mis pani potentsiaalsed kliendid kõhklema, kas neid tooteid isegi avalikult osta, mis viis mõne toote turuletoomise ebaõnnestumiseni.


Just sel sajandil sai populaarseks Hoosieri sanitaarvöö. Nagu nimigi viitab, oli see rihm tõepoolest paks vöö, mis hoidis naiste jalgade vahel pestavat riidest patja, ja jah, see oli nii ebamugav ja naeruväärne, kui see ka ei kõla. Ilmselgelt oli vaja rohkem uuendusi ja nii tõi Johnson & Johnson 1888. aastal massiturule Lister’s Towelsi – esimese ühekordselt kasutatava sidemed. Vaieldamatult üks parimaid võimalusi, mis naistele sel ajal saadaval oli, oli see üllatavalt ebaõnnestunud, kuna toonased menstruatsioonid olid tabu. Menstruatsiooni tooted olid olemas, kuid naised ei saanud neid ostes piisavalt diskreetsed olla, mistõttu Lister’s Towelsi müük vähenes.Esimese maailmasõja ajal sõdureid hooldanud õed avastasid haavade sidumiseks kasutatud tselluloosi imelise imavuse ning hakkasid peagi kasutama seda odavat ja kergesti ühekordselt kasutatavat materjali päevade vere imamiseks. Sama materjali kasutati ka esimese müügiloleva hügieenisideme loomisel, millest sai paljude naiste jaoks populaarne valik.


1900.-1920. aastad - nende kahe aastakümne tooteid mõjutasid tugevalt Esimese maailmasõja ajal saadud õppetunnid. Õed avastasid esmakordselt, et tselluloos (kõige rikkalikum orgaaniline polümeer) on vere imamiseks parem materjal kui riidest sidemed. Kotexi hügieenisidemest (valmistatud üleliigsetest suure imavusega sõjasidemetest) sai hügieenisidemete esimene kaubanduslik edu.


Siiski mõeldi 1929. aastal välja voolujoonelisem menstruaalvere kogumise viis, kui dr Earle Haas töötas välja esimese ametliku aplikaatortampooni ja sündis uus menstruatsiooni käsitlemise viis. Järgmise 50 aasta jooksul tekkisid tampooni erinevad versioonid ja disainilahendused paranesid jätkuvalt.


1930. aastad tekitasid päevade toodetes uute leiutiste sissevoolu. Kaasaegsed ühekordsed tampoonid patenteeriti 1933. aastal nimega Tampax. Tervishoiutöötajad pidasid tampoone paremaks valikuks hügieeniprobleemide tõttu, mis on seotud sidemete kokkupuutega fekaalibakteritega. Tervishoiu- ja reklaamiintervjuude kohaselt ei läinud enamik naisi sidemte juurde tagasi, kui olid õppinud tampoone õigesti sisestama. Paljud ühiskonnad aga ei tahtnud tampoone vastu võtta moraalsete probleemide tõttu, mis puudutasid neitsilikkust, masturbatsiooni ja võimalust kasutada neid rasestumisvastase vahendina. Kuna aga inimesed olid tampoonide suhtes endiselt kahtlustavad, hakkasid sidemed jõudsalt arenema.


1956. aastal leiutas Mary Kenner, Aafrika-Ameerika naisleiutaja, esimese hügieenirihma, millel oli sideme paigale kinnitamiseks liim. Ta lõi reguleeritava hügieenivöö, millesse oli sisse ehitatud niiskuskindel salvrätikutasku. Kahjuks lükati tema hügieenivöö patent rassilise diskrimineerimise tõttu kolmekümneks aastaks tagasi. Tänapäeva naised leiavad, et see menstruatsiooni toode on uskumatult kasulik. Kuigi meditsiinilised probleemid ei heidutanud naisi tooteid kasutamast, näitasid nad siiski, et valitsus ei kontrollinud toodete kaitset ja koostist. Selle tulemusena on rohkem rõhku pandud orgaanilisematele/looduslikumatele alternatiividele. Leona Chalmers täiustas menstruatsioonicupi 1956. aastal, kasutades pehmemaid materjale, et luua toode, mis sarnaneb tänapäeval kasutatavale tootele.


Lõpuks oli aeg millegi veel diskreetsema jaoks. 1950. aastal O.B. tõid Euroopas turule oma aplikaatorivabad tampoonid, mis said oma väiksema suuruse tõttu tohutult populaarseks. See tähendas, et neid oli lihtne käekotis märkamatult kaasas kanda.

Üks veidramaid minu jaoks oli - pulber, mida saaks süstida tupekanalisse, et nõrgendada menstruatsioonivere pH-d ja vältida bakterite kasvu, oli üks drastilisemaid pakutud variante. Korduvkasutatavad menstruatsioonitopsid, päevade käsnad ja biolagunevad alternatiivid muutusid levinumaks 1970. aastatel.


Tee täiuslike hügieenitoodeteni ei läinud aga alati libedalt. 1970. aastatel tõi tarbekaupade korporatsioon Procter & Gamble turule selle, mida nad pidasid "maailma kõige imavamaks tampooniks", valmistatud sünteetilisest materjalist, mida saab väidetavalt sisestada ja jätta tuppe terveks tsükliks. Täna teame, kui ohtlik see võib olla. Ettevõte tegeles viis aastat enam kui 800 TSS-i (toksilise šoki sündroomi) juhtumiga ja P&G tõmbas need targalt riiulitelt maha. Aastatel 1979–1996 dokumenteeriti aga lausa üle 5000 toksilise šoki sündroomi juhtumi, mis põhjustas laialdast muret. Enamik juhtumeid oli seotud konkreetse tampoonbrändi ja toodetega, mis pole enam saadaval. Tampoonide populaarsus kasvab jätkuvalt.


Nende aastakümnete jooksul täiustati hügieenitooteid ikka veel uuenduslikel viisidel. 1972. aastal võeti kasutusele esimesed rihmadeta padjad, mille tulemuseks olid sellised versioonid nagu raske vooluga, kerge vooluga ja minisidemed. Moodsad maksisidemed ja tiibadega sidemed ilmusid esmakordselt turule 1980. aastatel.


Uskuge või mitte, kogu selle aja (ja isegi veel 1980ndatel) oli Hoosieri vöö endiselt käibel, ehkki 80ndateks oli see peaaegu täielikult kadunud, kuna enamik naisi eelistas uusi kleepuvate ribadega sidemeid, mis hõlbustasid nende kinnitamist aluspesu sisemusse.

Verejooksu võtsid omaks naised, kes avaldasid pahameelt, et nad olid sunnitud oma tsüklit varjama ja häbenema, kuna feministlik liikumine julgustas neid oma keha vastu võtma.


Sellest ajast peale on hügieenitoodete turg oluliselt laienenud, eriti kui võrrelda 200 aasta taguse kasutusega. Isegi tavalised sidemed ja tampoonid on teinud läbi suure muutuse ning looduslähedasemad alternatiivid muutuvad aina paremini kättesaadavaks. Nüüd saab kasutada ka menstruaalpesu ja cupi või kasutada korduvkasutatavaid sidemeid, mis on valmistatud riidest ning mis on ka keskkonnale parem.


Menstruaaltsükli uuenduste edusammud on läbi ajaloo avaldanud tohutut mõju naiste heaolule ning tööalastele ja isiklikele vabadustele. Ajaloo jooksul on menstruatsiooniga seotud leiutised sillutanud teed naistele ja menstruatsiooniga inimestele.

Palju on veel teha päevade seotud häbi ja tabude kõrvaldamiseks, kuid kui kaugele oleme jõudnud isegi 1800. aastast saadik, on super. Tänapäeval on meil olemas lekkekindela aluspesu ning ka rinnahoidja lekkivate rindade jaoks. Sidemed ja cupid, käsnad ja aluspesu - erinevad mudelid, erinev imavus ning ka erineva otstarbega ööseks, päevaks või ujumiseks.


Tänapäeval on hügieenitooted nii palju turvalisemad ja tõhusamad kui nende ajaloolised analoogid ning ühiskonna teadlikuse tõus on kaasa toonud uuenduslikumaid disainilahendusi ja ohutumaid materjale. Kuigi mõnes maailma osas see veel nii ei ole ja võitlus vaesuse vastu jätkub, arenevad menstruaalhügieenitooted jätkuvalt.


Nüüd oleme vabamad kui kunagi varem ja meil on suurem võimalus leida ning kombineerida omale sobilik lahendus erinevates toodetest. Paremad päevad meile kõigile :)

8 views0 comments

Komentarze


bottom of page