top of page
Search
  • Writer's pictureRocking Undies

Kas maitsemeel menstruaaltsükli jooksul muutub?

Updated: May 26, 2023


Võib-olla oled märganud, et eelistad teatud toite ja jooke mõnel päeval rohkem kui teisel. Terve ja regulaarse menstruaaltsükliga naisel on maitsemeelte muutused tõenäoliselt tingitud igakuiste hormoonide tõusust ja mõõnast. See on tegelikult suurepärane uudis, kuna see tähendab, et saad planeerida oma sööke ja jooke vastavalt sellele, kus oma tsüklis viibid, et saaksid neid veelgi rohkem nautida.


Võib-olla oled märganud, et eelistad tsükli esimesel poolel (follikulaarfaas) kergemaid magusaid, soolaseid, hapusid ja mõrusid maitseid ning tsükli teises pooles (luteaalfaas) tugevamaid maitseid.


1. nädal: eelistad kergemaid maitseid

1. päev (menstruatsiooni esimene päev) kuni 7. päev

Östrogeen algab madalaimast punktist ja tõuseb kogu selle nädala jooksul


Menstruatsioonist tingitud valud võivad tekitada soovi leevendust leida oma lemmiktoitudest. Eelistad tõenäoliselt suupisteid, toite ja jooke, milles on vähem suhkrut, soola ja muid julgeid maitseaineid võrreldes sellega, mida sõid tsükli teises pooles (luteaalfaas ehk teie 3. nädal ja 4. nädal).


Miks minnakse üle kergematele maitsetele? Menstruaaltsükli 1. nädalal tõuseb östrogeeni tase, mis suurendab maitsepungade tundlikkust maitse suhtes. Ja see tundlikkus muutub seda teravamaks, mida kõrgemale see hormoon tõuseb. Lisaks sellele, kuna keha toodab rohkem östrogeeni.


Tulemus: rahulolu tundmiseks kulub vähem magusat, soolast, haput ja mõru maitset.2. nädal: tundlikkus tugevate maitsete suhtes

8. päev ovulatsioonini (mis on 14. päev 28-päevases tsüklis)

Östrogeen tõuseb, kuni saavutab maksimumi; testosteroon tõuseb ja saavutab haripunkti selle nädala lõpus


2. nädalal, mis on ovulatsioonile eelnev nädal (kaasa arvatud), saavutab tundlikkus magusa, soolase, hapu ja mõru maitse suhtes haripunkti. Selle põhjuseks on asjaolu, et östrogeeni tase on kõrge ja tõuseb – ja mida kõrgemale see hormoon tõuseb, seda teravamaks muutub maitsemeel, saavutades haripunkti ovulatsiooni ajal.


Väiksematest maitseannustest piisab, et tekitada suur naudinguhoog maitsvatest näksimistest.


Positiivne on see, et praegu tunneb keel paremini peeneid maitseid ja suudab tunda vürtside, ürtide ja muude maitseainete õrnu noote, mis võivad tsükli teistel päevadel märkamata jätta. Ja mahedatest maitsevihjetest võib piisata, et naeratus näole tuua.


Negatiivne külg on aga see, et magusa, soolase, hapu ja mõru maitsega toidud ja joogid kipuvad olema vähem nauditavad kui kergelt maitsestatud toidud.


Veel üks huvitav näpunäide toitumisharjumuste kohta: 2. nädalal oled avatum katsetama ebatavaliste toitudega. See on kõrge östrogeeni kõrvalmõju, mis tõstab seiklushimu ja tekitab meeldiva tunde, kui proovid midagi uut.


See on ideaalne tsüklinädal, et proovida uusi võõraste vürtside, ürtide ja muude maitsetega toite. Naudid keerukaid ja peeneid maitseid rohkem kui tugevaid suhkru-, soola-, hapu- ja mõrudusi.3. nädal: keskendu rohkemale maitsestamisele

Algab päev pärast ovulatsiooni ja kestab 8 päeva

Östrogeeni ja testosterooni langus selle nädala esimesel poolel; östrogeen tõuseb teisel poolel; progesteroon tõuseb kogu aeg


Tsükli teisel poolel toimub maitseelamuses dramaatiline muutus: naudid nüüd toite ja jooke, mis on täiesti magusad (nt sõõrikud, jäätised), soola (nt võiga määritud leib). popkorn, röstitud pähklid ja kapparid) hapukust (nt limonaad, hapukurk ja jogurt) ja kibedust (nt tume šokolaad, õlu ja kohv). Teadlased usuvad, et see muutus on tingitud östrogeeni taseme langusest, mis toimub 3. nädala esimesel poolel, ja progesterooni tõusust, mis jätkub kogu selle tsüklinädala jooksul. Kui see hormooni muutus toimub, muutuvad maitsepungad vähem tundlikuks, mistõttu toit tundub mahedam. See tähendab, et keelel maitse tuvastamiseks kulub tugevam annus maitset. See hormooni muutus tähendab ka seda, et ajus olevate keskuste aktiveerimiseks on vaja tugevamat maitset. Lõpptulemus on see, et võrreldes tsükli kahe eelmise nädalaga on vaja palju tugevamat maitset, et tunda end rahulolevana. Samuti on oluline meeles pidada: 2. nädalal ajendas tõusev östrogeen katsetama oma suulaega ja proovima midagi uut, keerulist või ebatavalist. Nüüd, östrogeeni langus ja progesterooni tõus, eelistab tsükli teisel poolel lohutavamat ja tuttavamat rooga.

4. nädal: kuhja maitset oma maitsemeeltele Tsükli viimased 6 päeva Östrogeeni ja progesterooni langus Nagu ka 3. nädalal, eelistad kergelt maitsestatud valikutele toite ja jooke, mis on tugeva magusa, soolase, hapu ja mõru maitsega. Selle põhjuseks on asjaolu, et östrogeen langeb kogu premenstruaalse faasi jooksul. Ja kuigi ka progesteroon langeb, on see endiselt kõrgenenud. See hormonaalne kombinatsioon nüristab maitsepungad ja nõuab ajupiirkondade premeerimiseks suuremat annust maitset. See viib selleni, et rahuloleva tunde saamiseks on vaja tugevat maitset. Veel üks premenstruaalses faasis esinev toidutegur: tunned isu süsivesikuterikaste toitude (nt pannkoogid, küpsised, täidetud kartulid ja nachod) järele. Põhjus? Kui östrogeen langeb, võib see langetada aju meeleolu reguleeriva serotoniini taset. Kuna süsivesikud aitavad seda kemikaali taastada, saate bioloogilise tõuke süüa rohkem süsivesikuid sisaldavaid toite.

Mida see siis tähendab? 1. nädalal vähesem söök teeb sind õnnelikuks ja võid märgata, et portsud on väiksemad ning isu saab kiiresti rahuldatud. 2. nädalal külasta restorane või tee põnevaid sööke. 3 nädalal naudi lohutavamat ja tuttavaid sööke. 4 nädalal naudi pankooke ja nachosid.

13 views

Comentarios


bottom of page