top of page
Search
  • Rocking Undies

Kas kofeiin mõjutab menstruatsiooni?

Pole saladus, et kohvil on meie kehale mõju, nagu näitab meie igahommikune tumesilmne zombide roomamine kohvimasina juurde. Aga mida see meie menstruaaltsükliga teeb?Esiteks lühendab see neid. Uuring, milles osales üle 400 terve, menopausieelses eas naise, näitas, et naistel, kes tarbisid palju kofeiini (üle 300 mg päevas), oli lühike menstruaaltsükkel kaks korda suurem (alla 25 päeva) võrreldes naistega, kes kohvi ei joonud. Kuidas kofeiin võib menstruaaltsükli kestust muuta, ei ole selge, kuid selline mõju võib ilmneda kofeiini mõju kaudu suguhormoonidele või hormooni retseptoritele arvavad teadlased.


Kofeiinijoojatel oli ka väiksem tõenäosus pikkaks menstruatsiooniks, tõenäoliselt emaka veresoonte ahenemise tõttu. Lühemad päevad kõlavad kenasti, kuid mõju naiste pikaajalisele tervisele ei pruugi olla positiivne (teised uuringud on seostanud kofeiini tarbimise hilinenud viljastumisega).


Tegelikult on see veresoonte ahenemine koos kofeiini diureetilise toimega, millel võivad olla muud kui teretulnud kõrvalmõjud, nagu valusamad krambid. Ja see on alles algus.


Kofeiin on stimulant. See, mis tõuseb, peab langema... lõpuks kaob kofeiiniga saavutatud "kõrge". See tähendab menstruaaltsükli sümptomite ägenemist, nagu krambid, aga ka puhitus, väsimus, meeleolumuutused, ärevus ja peavalud.


Stressihormoonid on ka selles võtmerollis. Kofeiin mõjutab meie keha selle otsese mõju tõttu hormoonidele, nagu norepinefriin, epinefriin ja kortisool. Need on hormoonid, mis vastutavad selle eest, et sinu pulss ja vererõhk tõusevad stressiolukordades, muutes sind pingelisemaks ja ärevamaks. Võib-olla on see väga vajalik tõuge, kui ees on ootamas tööprojekti tähtajaks lõpetamine. Samas see polegi nii hea, kui tunnete juba PMS-i meeleolu muutuseid ja füüsilisi mõjusid.


Teie stressihormoonid on ka selles võtmerollis.


Kui sul on kalduvus rindade hellusele või fibrotsüstilisele rinnanäärmehaigusele, võiks kaaluda kofeiinivabadele jookitele üleminekut. Mõlemaid on pikka aega seostatud kofeiini tarbimisega. Neile kes kaebavad rindade helluse üle, soovitatakse sageli vähendada kofeiini tarbimist poole võrra. Proovi, see võib ka sind üllatada.Kas sa ei loobu kohvist isegi siis, kui sinu emakas kirjutab sulle käsitsi kirjutatud kirja, milles palub sul seda teha? Harjumuspärastest asjadest on keeruline loobuda. Vaata kuidas sinu keha reageerib ja kärbi ajutiselt, isegi kui menstruatsiooni alguses või siis, kui vaevled PMS-iga. Ja ära unusta, et võid nautida ka varjatud kofeiiniallikaid – näiteks ülisuurt šokolaaditahvlit menstruatsiooni algusele eelneval õhtul.


Lisaks, kui sa võtad enne menstruatsiooni või menstruatsiooni ajal mingeid ravimeid sümptomite leevendamiseks, kontrolli koostisosade loendit. Kui võtad kofeiini sisaldavaid ravimeid siis PMS-i sümptomid, nagu väsimus ja dehüdratsioonist tingitud krambid, ei proogu kaduda. Joo vastutustundlikult.

Uuringud näitavad, et kofeiini tarbimine on seotud pikaajaliste, raskete menstruatsioonide ja oligomenorröaga. Kofeiinivabad joogid, karastusjoogid ja šokolaad ei olnud seotud ebanormaalse menstruatsiooniga ning šokolaad oli seotud väiksemate premenstruaalsete sümptomitega.


Aga mida siis juua?


Üldiselt on kuumade jookide joomine valude ajal hea. Näiteks kummeli-, ingveri- või piparmünditee on suurepärane, sest need pole mitte ainult kuumad, vaid ka kofeiinivabad. Teisest küljest võivad smuutid ka head olla. Saad palju vitamiine ja mineraale, mis aitavad rasketel aegadel üle elada.


Lisaks võid veel proovida hibiski-, roosi kroonlehe- ja vaarikalehtede teesid.


Iga tee mõjutab meie menstruatsiooni erinevalt ja sellel on muid kõrvalmõjusid. Oluline on leida see, mis sinule kõige paremini sobib, teada, millal ja kui palju seda juua.


Head katsetamist :)


Pildid Mari Jaanus ja Liisi Tarve

30 views0 comments

Comentários


bottom of page