top of page
Search
  • Rocking Undies

10 põhjust miks hormonaalsetest rasestumisvastastest vahenditest loobuda

Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid on populaarsed sadade tuhandete naiste seas üle terve maailma, Eesti sealhulgas. Hormoonpille kirjutatakse naistele välja kergekäeliselt justkui oleks tegemist täiesti ohutu ja süütu preparaadiga, mis nagu imeväel kõik probleemid lahendab. Kõrvalmõjude (mille nimekiri on tegelikult üüratult pikk) kohapeal peidetakse pea liiva alla ning tundub, justkui on naised oma murega üksi jäetud. Üks on aga selge, hormoonidega “mängida” ei tasu ning kuna naiste tervis ja heaolu on ka meie südameasjaks, oleme ka selle teema põhjalikult luubi alla võtnud ning pannud kokku 10 väga olulist põhjust, miks jätta hormonaalsed vahendid kus see ja teine ning saavutada oma kehaga tõeline kooskõla.

Miks loobuda sünteetilistest hormoonidest ning suhtuda neisse ülima ettevaatlikkusega? Siin on sulle 10 väga olulist põhjust:


1. Pillid kaotavad sinu menstruatsiooni. Kas teadsid, et pillide võtmise ajal tegelikult menstruatsiooni ei olegi? Pillidest tulenev veritsus ei järgne ovulatsioonile, vaid on pelgalt ravimite toimel tekkinud vaheveritsus. Hormonaalvahendid stimuleerivad emaka limaskesta, põhjustades veritsust, kuid lülitavad seejuures munasarjad välja ehk teisisõnu peatavad kehaomased suguhormoonid.

2. Suurenenud infarktirisk. Naistel, kes kasutavad hormoonpille on kaks korda suurem infarktirisk võrreldes mittekasutajatega.

3. Libiido vähenemine. Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid pärsivad testosterooni, mis on libiido seisukohalt ääretult oluline. Selle tulemusena võib tekkida nii tupekuivus kui ka vaginism, mille tõttu võib vahekord muutuda valulikuks. Hilisem libiido taastamine võib aega võtta aastaid.

4. Mikrobioomi häving. Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid mõjuvad hävitavalt meie soolestiku mikrobioomile, millel on aga ülioluline roll nii meie füüsilise kui ka vaimse tervise ning immuunsuse seisukohalt.

5. Juuste väljalangemine. Progestiinid, näiteks medroksüprogesteroonatsetaat, levonorgestreel, norgestreel ning etonogestreel põhjustavad juuste väljalangemist, pärssides karvanääpsusid.

6. Trombioht. Kõik hormonaalsed rasestumisvastased vahendid kannavad endas trombide tekke ohtu.

7. Suurenenud rinnavähi oht. Kõrge östrogeeni annustega hormoonpillid tõstavad rinnavähi riski kolm korda. Haigestumisrisk normaliseerub alles aasta pärast pillidega lõpetamist.

8. Kaalutõus. Hormonaalsed rasestumisvastased häirivad insuliini tootmist, põhjustades seeläbi kaalutõusu. Pillides sisalduv sünteetiline östrogeen põhjustab rasva ladestumist puusadele ning reite ülaossa, võides süvendada tselluliiti. Lisaks mõjuvad hormoonpillid lihaste kasvule pärssivalt.

9. Depressioon. Hormonaalsed vahendid mõjutavad meeleolu, mida on tänaseks kinnitanud ka läbi viidud uuringud. 2016. aastal meditsiiniajakirja JAMA Psychiatry poolt läbiviidud uuringust selgus, et hormonaalseid vahendeid kasutatavatel naistel on oluliselt kõrgem tõenäosus saada depressiooni diagnoos, võrreldes naistega, kes hormoone ei tarvita. Depressiooni avaldumine võib hormoonvahendeid kasutades ilmneda päeva või aastaga. Tihti süüdistavad naised oma depressioonis iseennast, oskamata arvatagi, et tegelikkuses võib selle põhjus peituda hoopis hormoonides.

10. Akne. Steroidravimid hormonaalsetes rasestumisvastastes vahendites suruvad alla naharasu tootmise. Pillidest loobumise järgselt hakkab aga nahk taas rasu tootma ning rasueritus võib oluliselt suureneda, tuues endaga kaasa akne tekke.


Sünteetilised hormoonid EI OLE päris hormoonid


Suguhormoonid vastutavad väga paljude naise kehas toimuvate protsesside eest ning nende tasakaalust või ka tasakaalutusest annavad märku nii meeleolu, energiatase, libiido, kehalõhn kui ka naha ja juuste tervis. Naise jaoks kõige olulisemaid hormoone toodetakse munasarjades ning ajus.

Kõik hormonaalsed rasestumisvastased vahendid sisaldavad aga vaid sünteetilisi tehis hormoone, millel pole meie kehaomaste hormoonide kahjuks mingit pistmist. Seetõttu võivad hormonaalsed vahendid endaga kaasa tuua väga suurel määral erinevaid tõsiseid terviseprobleeme ning rikkuda tervise väga pikaks ajaks. Mistõttu tasub enne hormonaalsete vahendite kaalumist end teemaga väga põhjalikult kurssi viia ning võimalusel käia hormonaalsetest vahenditest kauge kaarega mööda.


Kasutatud allikad:

Lara Briden “Paremate päevade käsiraamat”


125 views0 comments

Kommentare


bottom of page