top of page
Search
  • Writer's pictureRocking Undies

10 enim levinud küsimust

Menstruatsiooni algusega tekivad küsimused iga tüdruku pähe! Puberteet võib olla päris hull – lisaks kõigele ei peaks muretsema oma esimese menstruatsiooni pärast. Küsimused päevade osas on nii tavalised – sa pole üksi! Siin on vastused mõnele kõige sagedamini esitatavale küsimusele. Siin on mõned korduma kippuvad küsimused ja vastused, mis aitavad sinul kõigis toimuvates muudatustes enesekindlamalt tunda.Mis on menstruatsioon ja miks meil need on?

Lihtsamalt öeldes: menstruatsioon on siis, kui naise keha vabastab kude, mida ta enam ei vaja. See kude pärineb emakast, kus beebi (loode) võib naise kehas areneda. Umbes iga kuuga muutub emaka limaskest paksemaks, et valmistuda viljastatud munarakuks, kui naine rasestub. Kui munarakk ei viljastu, vabaneb see vooder kehast verena tupe kaudu. Seda igakuist protsessi nimetatakse menstruatsiooniks või päevadeks.

Nii et kui tüdrukul on menstruatsioon, vabaneb tema keha lihtsalt väikesest kogusest verest ja mõnest mittevajalikust koest. See on loomulik, normaalne kehaprotsess kõigi emaste jaoks, kui nad saavad naiseks ja saavad füüsiliselt küpseks.


Mis tunne on menstruatsiooni ajal?

Menstruatsiooni tegelik voolus ei tundu selle toimumise ajal kuigi suur. Võimalik, et sa isegi ei tunne, et see välja tuleb. Kui menstruatsioon tegelikult algab, võid tunda nagu midagi voolaks tupest välja. Kuid seda ei pruugi tunda. Kui hakkad oma tsüklit jälgima siis võid märgata, et vahel on kerget valu tunda ühel pool vahel teisel pool kõhus. Nii saad teada kummast munasarjast sul parasjagu menstruatsioon on.


Kas menstruatsioon lõhnab?

Ei tohiks! Menstruatsioonilõhn tekib siis, kui menstruaalvedelik puutub kokku õhuga. Kui menstruaalvedelik imendub tupes, näiteks läbi tampooni, ei puutu see õhuga kokku, seega ei tohiks sellel olla lõhna. Kui tunned tugevat lõhna siis võiks pöörduda arsti poole. Üldiselt lõhn ei ole tuntav. Kui oled kasutanud lekkekindlat aluspesu üle 12 tunni siis kindlasti tuleks need ära loputada ning masinaga ära pesta. Kui kasutad cup-i siis veri ei puutu õhuga kokku ning tundlikuma haistmisega inimesed võivad tunda vere lõhna kuid üldiselt ei ole see tuntav.


Kas menstruatsioon on valus?

Menstruatsioon iseenesest ei tee haiget, kuid mõnel tüdrukul ja naisel tekivad menstruatsiooni ajal krambid või muud sümptomid, mis võivad olla ebamugavad. See on tavaliselt tingitud hormoonidest, mida teie keha vabastab menstruatsiooni ajal ja mis põhjustavad emaka kokkutõmbumist limaskesta eraldamiseks. Kui oled tampooni kasutaja siis võiks kaaluda nendest loobumist. (Loe lähemalt tampoonidest siit) Hea asendus on cup või päevade aluspesu. Paljud on leidnud, et päevad muutuvad kergemaks, lühemaks ja ka valud vähenevad või kaovad.Mul tuli menstruatsioon ja ma pole seda veel emale öelnud. Mul on tõesti raske sellistest asjadest rääkida. Mul on palju küsimusi. Mida ma peaksin tegema?

Paljudel tüdrukutel on sama mure. Teie ema on üks teie parimaid ressursse, kui sul on menstruatsiooni kohta küsimusi, nii et proovige vestlust ise alustada! Tea, et ta on mõistev ja abivalmis. Tegelikult võib ta sel eluperioodil olla sinu parim sõber. Kui sa ikka ei taha emaga rääkida siis tädi, sõbra ema või vanem õde on samuti toredad naised, kellelt küsida.


Kas menstruatsiooni ajal on hea käia vannis või duši all?

Jeh! Nagu igapäevaselt nii ka menstruatsiooni ajal on oluline hoida end värske ja puhtana. Kui sul juhtub olema igapäevaselt ka rohke voolus või kergem menstruatsioon siis õhukesed hipsterid sobivad suurepäraselt igapäevaseks kandmiseks.


Kas on midagi, mida ma ei saa teha, kui mul on menstruatsioon?

Menstruatsioon ei pea takistama ega piirama sind elamast oma tavapärast elu. Kui oled liikuva eluviisiga siis kiirelt ja mugavalt vahetatavad küljelt avatav bikini on suurepärane kaaslane nendel päevadel. Rahulikuks ööuneks vali öö boxer või öö hipster. Saad ikkagi käia koolis, aidata kodus, näha sõpru, sportida ja teha kõike seda, mida tavaliselt teed. Proovi aga kuulata oma keha ja kui tunned, et ei soovi suure koormusega trenni teha siis pigem vali midagi rahulikumat nagu jooga või jalutamine. Oluline on oma keha kuulata ja toetada. Menstruatsioon on kehale protsess mis võtab lisaenergiat.


Kas keegi, nagu poisid või mu ema, märkab, kui mul on menstruatsioon?

Meie tootevalikus on palju erinevaid tooteid mida saab kasutada vastavalt oma elustiilile nii, et päevad jäävad märkamatuks kõigile. Noh - kui sa just ise seda neile ei ütle! Kui küsitakse, on sinu otsustada, kas jagada või mitte. Selles ei ole midagi häbiväärset, see on meie kehade tavaline protsess. Ära unusta, et ilma menstruatsioonita ei oleks sind ka olemas.Kui palju verd ma menstruatsiooni ajal kaotan?

Enamik tüdrukuid kaotab menstruatsiooni ajal (esimestel päevadel rohkem) umbes 5-80ml menstruaalvedelikku. Päevad võivad olla väga erinevad – kergest määrimisest kuni rohke menstruatsioonini välja.


Millal mul menstruatsioon lõplikult lõppeb?

Naistel tekivad menstruatsioonid kuni menopausini, mil lakkab menstruatsioon ja võime saada lapsi. Enamikul naistel juhtub see tavaliselt 40ndate lõpus või 50ndate alguses. Kuid menopaus võib tekkida varem või hiljem. Mõnel naisel võib menstruatsioon lõppeda 35-aastaseks saades ja teistel võib see lõppeda alles 50. eluaastani.

57 views0 comments

Comments


bottom of page